Funder jagtforening

Funder Jagtforening

www.funderjagtforening.dk

Funder Jagtforening vil gerne byde velkommen til Funder-området. Vi er en forening med ca. 100 medlemmer, og optager gerne flere med bopæl i det gamle Funder Sogn.

Vi har egen lerduebane, hvor vi mødes hver lørdag kl. 13.00 - 16.00 i starten af sæsonen. Derudover er der i sæsonen skydninger onsdag aften kl. 18.30 og tid til hyggelig snak og samvær.Skydningen genoptages i august.

Foreningen råder vi over jagtretten i Abildskov Plantage vest for Silkeborg på ca. 60 ha. Her afholder vi i løbet af efteråret 3 fællesjagter og en rævejagt, som vi kombinerer med en flugtskydningseftermiddag. Jagterne plejer at være velbesøgte og med en god omgangstone.

Efterårsjagterne er åbne for alle de medlemmer, der på indmeldingstidspunktet boede i det gamle Funder Sogn. Her er der desuden 8 gæstepladser, som bestyrelsen fordeler til medlemmerne.

Alle aktiviteter tager sit udgangspunkt i foreningens klubhus, som ligger ved vores flugtskydningsbane. Den finder man ved at køre vestpå ad hovedvejen, til man når Pankas ved Hørbylunde Bakker. Her drejer man ind til højre, og følger grusgraven rundt. Så når man til klubhuset.

Har I nogen spørgsmål til ovennævnte er I velkomne til at kontakte

Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den." target="_blank">Formand Allan Louring 8685 1880
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den." target="_blank">Kasserer Anders Munk 8685 1443